Wycieczka po Warszawie śladami „Lalki” B. Prusa

Dnia 29 maja 2018 roku klasa 2B z wychowawczynią Panią Profesor Ewą Wróbel i nauczycielką języka polskiego Panią Profesor Małgorzatą Choromańską udała się na wycieczkę śladami „Lalki” Bolesława Prusa.

Uczniowie przygotowali cytaty z lektury oraz informacje historyczne o opisanych w utworze miejscach.Trasę wycieczki, prowadzącej szlakiem jednej z najbardziej warszawskich powieści, rozpoczęliśmy od Starego Miasta, gdziemieszkał jeden z bohaterów utworu – subiekt Ignacy Rzecki. Następnie udaliśmy się na Podwale, ulicę przy której mieścił się opisany w powieści sklep Mincla. Przechodząc obok historycznej kawiarenki Honoratka, zatrzymaliśmy się przed Pałacem Paca, w którym odbywała się licytacja kamienicy Łęckich, po czym wstąpiliśmy do Kościoła Kapucynów – miejsca modlitwy Tomasza Łęckiego i Baronowej Krzeszowskiej o korzystny przebieg licytacji. Idąc ulicą Miodową dotarliśmy do Teatru Wielkiego, gdzie Wokulski ujrzał po raz pierwszy Izabelę. Kolejnymi przystankami w drodze były:  Kościół Karmelitów, w którym odbywała się powieściowa kwesta wielkanocna i gdzie Wokulski poznał prostytutkę Marię oraz  Kościół Świętego Krzyża, w którym znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona autorowi ”Lalki”. Następnie zatrzymaliśmy się na ulicy Karowej, którą podążał Wokulski na Powiśle i oddawał się rozmyślaniom nad ubóstwem mieszkającego tam niegdyś społeczeństwa.  Przy pomniku Bolesława Prusa przypomnieliśmy biografię autora powieści i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.  Kolejnym zwiedzanym miejscem było Krakowskie Przedmieście, przy którym mieściły się stary i nowy sklep Wokulskiego oraz mieszkania Rzeckiego i Wokulskiego. Wyprawę zakończyliśmy na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie znajduje się gmach dawnej Szkoły Głównej, w której studiował autor „Lalki”.  Po zakończeniu oficjalnej części wycieczki odbył się quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.  Odwiedzenie miejsc, ściśle związane z wydarzeniami i bohaterami powieści oraz jej autorem, pozwoliło nam ugruntować wiedzę o jednej z najważniejszych lektur oraz poczuć klimat-XIX wiecznej Warszawy.

Alicja Jeschke, kl. 2b