Spotkanie z twórcami filmu „Legiony”

4. października uczniowie naszej szkoły obejrzeli film „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego („Warszawa”).

Podczas I wojny światowej, pośród walki o wolną Polskę dwaj legioniści zakochują się w tej samej dziewczynie – to fabuła skazana na sukces. I choć nurt „historyczno-patriotyczny” odnajduje coraz liczniejszą reprezentację w panoramie rodzimego kina, to dotychczasowy efekt takich realizacji pozostawiał w większości przypadków (np. „1920. Bitwa warszawska”) wiele do życzenia. „Legiony” na tym tle bronią się warsztatową sprawnością i pasującym do całości rozmachem, co zauważyli nasi uczniowie.

22 pażdziernika twórcy filmu odwiedzili naszą szkołę. Miło było nam gościć aktorów: Bartosza Gelnera („Sala samobójców”, „Barwy szczęścia”, „Płynące wieżowce”, „Odwróceni 2”), Wiktoria Wolańska (po raz pierwszy na ekranie) oraz producentów: Magdalenę i Macieja Pawlickich („Smoleńsk”). Usłyszeliśmy wiele anegdot i sekretów produkcji filmu, dowiedzieliśmy się, jak to jest być jedyną kobietą na planie oraz dlaczego warto pamiętać o świętym Józefie. Spotkanie zakończyło się sesją autografów i oprowadzeniem twórców filmu po szkole, która wywarła na nich – jak wielokrotnie to podkreślali – olbrzymie wrażenie.

Rozstaliśmy się z wiarą, że nie było to spotkanie ostatnie!