Wycieczka po Warszawie śladami „Lalki” B. Prusa

W marcu klasa 2F z Panią Profesor Małgorzatą Choromańską i Panią Profesor Ewą Wróbel udała się na wycieczkę po Warszawie śladami „Lalki” Bolesława Prusa.

Uczniowie przygotowali cytaty z lektury oraz informacje historyczne o opisanych w utworze miejscach. Trasę wycieczki, prowadzącej szlakiem jednej z najbardziej warszawskich powieści, rozpoczęliśmy od  Starego Miasta,gdziew młodościmieszkał jeden z bohaterów utworu Ignacy Rzecki. Następnym miejscem do zwiedzenia była ulica Podwale, na której znajdował się powieściowy sklep Mincla. Grupa zaprezentowała cytaty z lektury o odziedziczeniu sklepu  przez Wokulskiego oraz literacki opis tego miejsca. Zapoznaliśmy się również z rysem historyczny; ulica Podwale była niegdyś zamieszkiwana przez bogatych mieszczan jednak z czasem jej prestiż spadł, dlatego Wokulski swój sklep przeniósł na Krakowskie Przedmieście. Następna na naszej drodze  była ulica Kapitulna, a przy niej restauracja Honoratka, istniejąca od 1826 roku, którą  w lekturze odwiedził Ignacy Rzecki. W dalszą drogę ruszyliśmy w kierunku Pałacu Paca, w którym według Prusa odbywała się licytacja kamienicy Łęckich. Następnie na ulicy Miodowej, przy Kościele Kapucynów. przypomnieliśmy sobie, że Łęcki oraz Krzeszowska, modlili się o pomyślne ceny licytacji. Widzący tę scenę Rzecki zastanawiał się, kogo wysłucha Bóg,  skoro obydwie osoby miały przeciwne intencje J Dzięki grupie historycznej dowiedzieliśmy się, iż kościół  wybudowany został przez króla Jana III Sobieskiego, a obecnie opiekują się nim Kapucyni, którzy zajmują się biednymi i prowadzą dla nich jadłodajnię na ulicy Miodowej. Następnym przystankiem był Pałac Jabłonowskich, niegdyś ratusz Warszawy, odbywały się tu odczyty i bale, na których bywał Wokulski. Obecnie w pałacu znajduje się Dom Maklerski. Znajdujący się po drugiej stronie ulicy Teatr Wielki przypomniał nam sytuację, kiedy to Wokulski po raz pierwszy ujrzał Izabelę, a  w jej oczach ujrzał „spokój syberyjskich pustyń.” Następnie zatrzymaliśmy się przy kościele Wniebowzięcia NMP, gdzie rozgrywała się powieściowa  scena kwesty wielkanocnej oraz przy Hotelu Europejskim, niegdyś najbardziej ekskluzywnym hotelu w Warszawie, w którym Wokulski zorganizował raut z okazji otwarcia nowej siedziby sklepu. Nieopodal zatrzymaliśmy  się przy pomniku Prusa, zrobiliśmy pamiątkowe  zdjęcie i przypomnieliśmy  biografię autora .Odwiedziliśmy jeszcze kilka miejsc, związanych z akcją powieści, m.in. Krakowskie Przedmieście, gdzie mieścił się sklep galanteryjny oraz mieszkali Rzecki i Wokulski. Na zakończenie weszliśmy  na dziedziniec  Uniwersytetu Warszawskiego, niegdyś Szkoły  Głównej, w której studiował Prus i tam zorganizowaliśmy quiz, sprawdzający naszą wiedzę z lektury „Lalka”. Odwiedzenie miejsc, ściśle związanych z wydarzeniami i bohaterami powieści oraz jej autorem, pozwoliło nam ugruntować wiedzę o jednej z najważniejszych lektur oraz poczuć klimat-XIX wiecznej Warszawy.

Uczniowie kl. 2f