Absolwent Trzynastki Ambasadorem RP w Japonii!

12 października 2019 absolwent XIII LO, pan Paweł Milewski, objął stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Japonii.

Godne odnotowania jest, że rozpoczął on swą misję w wyjątkowym roku setnej rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.

Pierwsze dni pełnienia urzędu przez Pana Ambasadora przejdą w Japonii do historii: 22 października odbyła się bowiem intronizacja Cesarza Naruhito. Główną uroczystość obserwowali przywódcy z całego świata, Polskę reprezentowali zaś Pierwsza Dama oraz Pan Ambasador Paweł Milewski.

Jest on od wielu lat jednym z najważniejszych polskich urzędników i dyplomatów specjalizujących się w regionie Azji i Pacyfiku. W 1999 ukończył filologię chińską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował również na Stołecznym Uniwersytecie w Pekinie,  na Uniwersytecie w Xiamen oraz w Instytucie Służby Zagranicznej w New Delhi. Od 1999 związany jest z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Od 2013 do 2017 r. był Ambasadorem RP w Australii, akredytowanym także na Papuę-Nową Gwineę. Do czasu otrzymania w październiku 2019 nominacji na Ambasadora Japonii pełnił odpowiedzialną funkcję Dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ.

Paweł Milewski jest absolwentem XIII LO (matura 1994, klasa humanistyczna). Aktywnie uczestniczył w obchodach Jubileuszu naszej Szkoły, został wtedy uhonorowany Odznaką 90-lecia nr 23.

Wierzymy, że sprawy relacji polsko-japońskich znajdują się w najlepszych rękach, a nasz Absolwent podejmuje to wielkie wyzwanie, z dumą służąc Najjaśniejszej RP.

Omedetōgozaimasu, Szanowny Panie Ambasadorze!