Ceremoniał

I.       Nazwa szkoły brzmi:

XIII  Liceum Ogólnokształcące

z  Oddziałami Dwujęzycznymi
im. płk. Leopolda Lisa-Kuli

II. Szkoła posiada własny sztandar,

którego wygląd przedstawia opis:

Drzewce o wysokości 253 cm, zakończone metalowym orłem umieszczonym na cokoliku o wymiarach: 7 cm x 4 cm x 3 cm; na cokoliku widnieje napis:

Awers - XIII LO im. płk. L.Lisa-Kuli

Rewers – Warszawa

Na drzewcu w górnej części umieszczone są blaszki w kształcie tarczy herbowej.

Pierwsza tarcza: Fundacja Matki jako pomnik pamięci synów Wojtka i Witka Stanisławskich uczniów gimnazjum im. płk. L. Lisa-Kuli.

Druga tarcza: To replika historycznego sztandaru z roku 1937. Ufundowała z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów jego Honorowa Przewodnicząca pani Bronisława Stanisławska.

Sztandar o wymiarach: 98 cm x 98 cm, dookoła złote frędzle.

Awers:

Tło czerwone, napisy wykonane haftem wypukłym - złotym; w centrum - biały orzeł w złotej koronie na tle tarczy herbowej (kontury tarczy haftowane złotą nicią) wykonany haftem wypukłym.

Rewers:
Tło złote, w jego centrum, na tle tarczy herbowej wizerunek Matki Boskiej. Po obu stronach tarczy herbowej daty: po lewej - 1928, po prawej - 1935. Pod wizerunkiem Matki Boskiej napis: XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. LISA-KULI w Warszawie 1996.

W prawym górnym rogu krzyż.

Fundatorem sztandaru była Honorowa Przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów pani Bronisława Stanisławska. Został on przekazany młodzieży szkolnej na ręce ówczesnego dyrektora szkoły mgr Alicji Kolmas, w dniu 13 czerwca 1996 roku.

III. Logo szkoły

IV. Hymn szkoły

"Ballada o Lisie-Kuli"
Gdy ruszył na wojenkę, miał siedemnaście lat,
A serce gorejące, a lica miał jak kwiat.
Chłopięcą jeszcze duszę i wątłe ramię miał,
Gdy w krwawej zawierusze szedł szukać mąk i chwał.

A śmiał się śmierci w oczy i z trudów wszystkich kpił,
Szedł naprzód jak huragan i bił się, bił i bił.
A chłopcy z nim na boje szli z pieśnią jak na bal,
Bo z dzielnym komendantem i na śmierć iść nie żal.

Świsnęła mała kula i grób wyryła Mu,
Bohaterowi łoże, posłanie wieczne już.
Rycerski spędził żywot, rycerski znalazł zgon,
Armaty Mu dzwoniły, a nie żałobny dzwon.

Chorągwie się skłaniały nad grobem dać Mu znak,
A stara brać żołnierska jak dziecię łkała tak.
Czy wiecie wy, żołnierze, kto miał tak piękny zgon,
Kto tak Ojczyźnie służył, czy wiecie, kto to On?

Otwórzcie złotą księgę, tam bohaterów spis,
Na czele ich widnieje Pułkownik Kula-Lis.
Otwórzcie złotą księgę, tam bohaterów spis,
Na czele ich widnieje Pułkownik Kula-Lis!

(ballada Adama Kowalskiego i Józefa Życzkowskiego)

V. Dewiza szkoły

Dewizą szkoły jest łaciński zwrot „Sapere aude!” autorstwa rzymskiego poety – Horacego. Można go tłumaczyć jako „odważ się być mądrym!” bądź „miej odwagę posługiwać się własną mądrością”.

Frazę tę rozsławił niemiecki filozof Immanuel Kant, czyniąc z niej hasło epoki Oświecenia.

VI. Zasady ceremoniały szkolnego

1. Uczeń ma obowiązek poznania historii szkoły.
  2. Uczniowie są zobowiązani do szanowania symboli szkoły (godła państwowego, flagi narodowej, sztandaru szkoły) oraz kultywowania tradycji szkoły.
  3. Do ceremoniału szkoły należą:
    • uroczyste powitanie i zakończenie roku szkolnego;
    • ślubowanie klas pierwszych;
    • Dzień Patrona Szkoły zwany Świętem Szkoły;
    • przyrzeczenie klas maturalnych
  4. Do obowiązków ucznia należy podkreślenie uroczystym strojem świąt państwowych obchodzonych w szkole (np. Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Narodowe Trzeciego Maja).
  5. Uczeń ma prawo reprezentować szkołę na zewnątrz, w czasie obchodów rocznic, świąt państwowych, oświatowych.
  6. Zaszczytnym wyróżnieniem ucznia jest występowanie w poczcie sztandarowym szkoły.
  7. Poczet sztandarowy reprezentuje szkołę:
    • w uroczystościach szkolnych o znaczących walorach patriotyczno- wychowawczych,
    • w uroczystościach miejskich i dzielnicowych patriotyczno- religijnych, na które jest zaproszony,
    • w uroczystościach wewnątrzszkolnych (podczas rozpoczęcia
      i zakończenia roku szkolnego, Dnia Patrona Szkoły, akademii, spotkań o znaczących walorach patriotyczno-religijno- wychowawczych).
NASZ PATRON

płk. Leopold