MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY 2017

W dniach 14 – 16 marca odbyły się już po raz dziesiąty w naszym liceum Międzyszkolne Dni Kultury.
Tym razem punktem wyjścia do wspólnych tegorocznych działań kulturalnych była krótka diagnoza Stanisława Barańczaka dotycząca ogromnej popularności powieści sensacyjnych i kryminałów.
Jak mówi poeta „Z jednej strony to koncepcja bohatera-wzoru, z drugiej – bohatera-szarego człowieka, jednego z nas”. Hasłem przewodnim wszystkich działań stało się pytanie „Kto ma klucz, Panie Holmes?”. Program MDK był bogaty i cieszył się dużą popularnością.
Jak co roku młodzież mogła wziąć udział w konkursach plastycznym, recytatorskim, wokalnym i tanecznym. Ponownie najważniejszym jurorem w konkursach scenicznych był zaprzyjaźniony już z nami aktor Teatru Rampa, Robert Kowalski.
Po raz pierwszy w tym roku zorganizowaliśmy również konkurs filmowy pod hasłem „Okruchy codzienności”.
Na konkurs wpłynęło aż 26 filmów, które dostarczyły nam dobrej zabawy.
Wspólnie je oglądaliśmy i komentowaliśmy podczas wieczoru filmowego ostatniego dnia. Etiudy były oceniane przez Mateusza Ciągło, animatora kultury i fotografa, oraz absolwenta naszej szkoły, Macieja Daciewicza, fotografa, filmowca i montażystę.
Pokaz filmów poprzedzony był ciekawym wykładem Mateusza Ciągło na temat często popełnianych błędów podczas projektowania i kręcenia filmów. Bardzo interesujące były też warsztaty.
Pierwszego dnia warsztaty dramatopisarskie poprowadził dramatopisarz, dyrektor Teatru Trzyrzecze, Krzysztof Dulkowski, który opowiadał, jak można zbudować ciekawą fabułę opartą na konflikcie oraz jak stworzyć przekonującego bohatera.
Warsztaty teatralne dla Teatru Punkt poprowadziła aktorka Teatru Narodowego, Kinga Ilgner. Drugiego dnia na warsztatach literackich dr Joanna Frużyńska, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UW opowiadała o różnych typach powieści kryminalnych, a potem pobudzała wyobraźnię słuchaczy każąc im odgadywać mordercę na podstawie fragmentów utworu.
Na tegorocznych Dniach Kultury gościliśmy młodzież z 17 szkół. Łącznie w konkursach wzięły udział 203 osoby, a w warsztatach – 90 osób.
Na widowni na patio zasiadło w ciągu trzech dni około 150 osób.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom bardzo gorąco, niecierpliwie czekając na wyniki konkursów, i jednocześnie zapraszamy do uczestnictwa w przyszłym roku!

Marta Chodorska

NASZ PATRON