Wykład otwarty "Paradoksy Szczególnej Teorii Względności – czarownica na miotle"

W środę 04 marca 2020 roku uczniowie klas 1c, 1w, 2b, 3b naszego liceum mieli okazję uczestniczyć w wykładzie „Paradoksy Szczególnej Teorii Względności – czarownica na miotle” prowadzonym przez dr hab. Katarzynę Grabowską z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie klas matematyczno-fizycznych mieli okazję dowiedzieć się o paradoksie związanym ze zjawiskiem kontrakcji odległości, co to jest linia świata i dylatacja czasu a także poznali zasadę relatywistycznego składania prędkości i zjawisko względności równoczesności, z którego wynika tytułowy paradoks czarownicy na miotle.

Pełna entuzjazmu Pani dr Grabowska przeniosła wszystkich w zupełnie inną czasoprzestrzeń. W ramach współpracy z Wydziałem Fizyki UW odbędą się następne wykłady.

prof. Ewa Kowalska